Choć o korzyściach z pracy zdalnej wspominało się od lat, jej popularyzacja postępowała wolno. Jednak gdy przyszła pandemia, duża część przedsiębiorstw praktycznie z dnia na dzień musiała całkowicie przestawić się na taki model zatrudnienia. Dość szybko dostosowały się do nowej rzeczywistości, ale po czasie okazało się, że przyniosła ona za sobą pewne zagrożenia. Należało ponownie przyjrzeć się kwestiom bezpieczeństwa informacji przetwarzanych przez pracowników w ich prywatnych domach. Jak w takich warunkach chronić zarówno wrażliwe dane, jak i systemy IT? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – poznaj porady specjalistów firmy Business System Solutions świadczącej usługi obsługi informatycznej.
Praca zdalna – dlaczego stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa IT?
Na początek warto wyjaśnić naturę zagrożenia, które niejako zostało wygenerowane przez masowe przechodzenie firm na pracę zdalną. W dobie powszechności systemów IT przedsiębiorstwa miały doskonale zabezpieczoną infrastrukturę informatyczną. Bezpieczeństwo informacji stało na wysokim poziomie, ale…tylko w obrębie budynku. Nie było potrzeby rozszerzania go poza jego mury, bo przecież większość osób zatrudnionych pracowała w biurze, logując się do sieci wewnętrznej.
Sytuacja zmieniła się, gdy nagle powierzchnie biurowe opustoszały. Pracownicy zabrali z nich służbowe komputery oraz smartfony i zaczęli realizować obowiązki zawodowe z zacisza własnego domu. Wygenerowało to mnóstwo zagrożeń dla bezpieczeństwa IT, m.in. dlatego, że:
- przenoszony sprzęt łatwo zgubić i jeśli trafi on w niepowołane ręce, pojawia się ryzyko wycieku danych,
- domowe sieci WiFi rzadko kiedy są odpowiednio zabezpieczone (jeśli w ogóle), co otwiera furtkę potencjalnym cyberprzestępcom,
- gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki w terenie, zawsze ktoś „niepowołany” może podejrzeć, co robi na komputerze i np. zdobyć cenne informacje.
Jak zadbać o bezpieczeństwo informacji podczas pracy zdalnej?
Aby kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo informacji przedsiębiorstwa działającego w takim modelu zatrudnienia, warto zdać się na wsparcie fachowców. Firmy świadczące usługi związane z obsługą informatyczną dokładnie przeanalizują konkretne zagrożenia. Następnie zaproponują rozwiązania zmniejszające ryzyko ich wystąpienia i zapewnią wsparcie we wdrożeniu.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest m.in. wykorzystywanie szyfrowanych połączeń VPN. Komputer pracownika może tą drogą łączyć się z internetem, ale wyłącznie za pośrednictwem firmowego serwera, który jest odpowiednio zabezpieczony.
Jednak istnieje lista pewnych zasad uniwersalnych, do których zawsze warto stosować się w związku z pracą zdalną. Co ważne, odpowiednie kroki powinni podjąć zarówno administratorzy systemów IT, jak i sami pracownicy.
Praca zdalna – jak pracownik może zadbać o bezpieczeństwo informacji?
Zacznijmy od pracowników firmy, którzy każdego dnia przetwarzają różne informacje w związku z wykonywanymi obowiązkami. Jeśli dana osoba jest zatrudniona zdalnie, aby zwiększyć bezpieczeństwo IT, powinna przede wszystkim:
- blokować komputer za każdym razem, gdy od niego odchodzi, nawet na krótką chwilę – dobrym rozwiązaniem jest także ustawienie automatycznej blokady po konkretnym czasie bezczynności,
- zabezpieczyć domową sieć WiFi mocnym, złożonym hasłem – najlepiej, jeśli pochodzi z generatora,
- kategorycznie unikać korzystania z publicznych sieci bezprzewodowych,
- wyłącznie osobiście zajmować się obsługą służbowego sprzętu, a więc bez pożyczania go czy udostępniania innym,
- pracować głównie z domu.
Jak administratorzy mogą zadbać o bezpieczeństwo IT przy pracy zdalnej?
Jeśli przedsiębiorstwo działa w modelu zatrudnienia zdalnego, ogromna odpowiedzialność spoczywa przede wszystkim na administratorach IT. Ich obowiązkiem jest obsługa informatyczna firmy, a więc m.in. troska o bezpieczeństwo informacji.
W związku z powyższym osoby te powinny dużo uwagi poświęcić pracownikom zdalnym, dbając o to, aby ich sprzęt służbowy miał:
- regularnie aktualizowany system operacyjny oraz zainstalowane w nim oprogramowanie,
- stale włączoną i odpowiednio skonfigurowaną zaporę sieciową (firewall),
- profesjonalny program antywirusowy z aktualną bazą sygnatur wirusów,
- ustawione ograniczenia uniemożliwiające użytkownikowi instalowanie zewnętrznych narzędzi (można to zrobić tylko za zgodą administratora).
Oczywiście pamiętaj o tym, że podstawą bezpieczeństwa IT jest też to, aby prawidłowo skonfigurować konto pracownika na komputerze. Należy zadbać o to, aby było pozbawione jakichkolwiek uprawnień administracyjnych. Dobrym pomysłem jest także wygenerowanie haseł do podstawowych narzędzi, np. komunikatorów internetowych czy poczty e-mail.
Postaw na obsługę informatyczną firmy i zadbaj o jej bezpieczeństwo IT!
Stosując się do powyższych porad, z pewnością zwiększysz poziom ochrony firmowych danych. Jednak jeśli zatrudniasz wielu pracowników zdalnych, powinieneś dużo szerzej podejść do kwestii bezpieczeństwa IT. W tym celu najlepiej zgłoś się do nas! Jedną z podstawowych usług jest obsługa informatyczna firm. Zespół specjalistów z Business System Solutions zaproponuje rozwiązania, dzięki którym zabezpieczysz informacje przetwarzane przez Twoje przedsiębiorstwo.