Inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę informatyczną jest kluczowe dla wielu przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości czy branży, w której działają. Co do zasady, lokalna infrastruktura komputerowa powinna być przede wszystkim wydajna, bezpieczna oraz możliwie najprostsza w zarządzaniu. Jednak równie istotne jest to, aby na etapie jej projektowania wziąć pod uwagę skalowalność. W poniższym artykule skupiamy się właśnie na tej kwestii. Sprawdź, czym jest ta cecha oraz dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas tworzenia wewnętrznej infrastruktury IT – skorzystaj ze wskazówek specjalistów naszej firmy – Business Systems Solution!
Skalowalność infrastruktury komputerowej – na czym polega i dlaczego jest ważna?
Przedsiębiorstwa myślące o dynamicznym rozwoju powinny być przygotowane na stały wzrost obciążenia wewnętrznej infrastruktury informatycznej. Z tego powodu obecnie stosowane zasady projektowania lokalnej infrastruktury komputerowej uwzględniają kwestie związane ze skalowalnością. W ogromnym skrócie, jest to cecha systemów IT świadcząca o możliwości ich rozbudowy bez konieczności przeprowadzania poważnych modernizacji.
W praktyce oznacza to, że do skalowalnej infrastruktury informatycznej można w każdej chwili np.:
- podłączać nowych użytkowników (komputery),
- podłączać nowe urządzenia sieciowe,
- dołączać kolejne węzły (serwery).
Aby osiągnąć powyższy cel, projektując infrastrukturę komputerową, stosuje się zasadę wdrażania rozwiązań nieco przewyższających aktualne potrzeby użytkownika. Może to być np. kilka dodatkowych portów w switchu.
Projektowanie skalowalnej infrastruktury komputerowej – 3 kluczowe zasady
Czas przejść do informacji praktycznych, a więc porad związanych z tym, jak przeprowadzić projektowanie lokalnych sieci komputerowych, aby uzyskać wysoki poziom ich skalowalności. Eksperci naszej firmy BSS radzą kierować się 3 podstawowymi zasadami, które w dalszej części pokrótce opiszemy.
W projekcie należy uwzględnić:
- wykorzystanie architektury otwartych systemów IT,
- rozwiązania przeciwdziałające pojawianiu się ograniczeń sieciowych,
- kwestie związane z bezpieczeństwem lokalnej sieci komputerowej w zakresie jej przyszłej rozbudowy.
Zasada 1. Projektowanie sieci na otwartych systemach informatycznych
Jedną z podstawowych zasad projektowania skalowalnych lokalnych sieci komputerowych jest wykorzystywanie w nich tzw. otwartych systemów informatycznych. Chodzi tutaj o narzędzia, w tym przede wszystkim oprogramowanie, wolne od zastrzeżonych dla danego producenta m.in. protokołów komunikacyjnych czy rodzajów plików. Gdybyś je zastosował, znacząco ograniczysz rozwój infrastruktury IT, uniemożliwiając dołączanie do niej innych, konkurencyjnych systemów.
Zasada 2. Przeciwdziałanie ograniczeniom sieciowym
Jak informują specjaliści naszej firmy – BSS, równie istotne jest trzymanie się zasady eliminacji słabych punktów infrastruktury informatycznej. Podczas projektowania lokalnej sieci komputerowej należy zadbać o to, aby zachowała ona maksymalną wydajność działania w razie przyszłej rozbudowy. Chodzi tutaj m.in. o kwestie związane z:
- przepustowością łącza
- zasilaniem urządzeń,
- możliwościami w zakresie konfiguracji.
Zasada 3. Bezpieczeństwo rozbudowy sieci komputerowej
Choć trzymanie się zasad związanych z bezpieczeństwem IT umieściliśmy na końcu, są one równie istotne jak wszystkie pozostałe. Podczas projektowania lokalnych sieci komputerowych należy wnikliwie przeanalizować zagrożenia, które mogą pojawiać się w przyszłości po ich rozbudowie. Na tej podstawie wprowadza się rozwiązania ograniczające ryzyko ich wystąpienia do absolutnego minimum.
Zleć specjalistom wykonanie projektu infrastruktury komputerowej – zgłoś się do BSS!
Pamiętaj, że opisana przez nas skalowalność to tylko jedna z wielu cech, jakie powinna mieć dobra infrastruktura IT. Do innych istotnych zalicza się m.in. wydajność, nadmiarowość czy prostotę zarządzania. Projektowanie lokalnych sieci komputerowych w oparciu o kluczowe zasady wymaga ogromnej wiedzy oraz doświadczenia. Tym może pochwalić się nasza firma, dlatego już dziś skontaktuj się z Business Systems Solutions. Nawiąż współpracę z profesjonalistami, którzy zajmą się wdrożeniem dopasowanego do potrzeb systemu informatycznego.