Szukaj

Projektowanie sieci dla wirtualnych środowisk
21.01.2024

Coraz więcej pracodawców rozważa umożliwienie pracownikom wykonywania obowiązków zawodowych w trybie hybrydowym. W związku z tym wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy można w bezpiecznej i wygodnej formie zapewnić zatrudnionym osobom zdalny dostęp do firmowego oprogramowania oraz danych gromadzonych na serwerach. Jak najbardziej jest to możliwe. Rozwiązanie to wirtualne środowisko pracy, o którym więcej dowiesz się z artykułu. Specjaliści naszej firmy BSS wymieniają w nim korzyści wynikające z jego wdrożenia. Dodatkowo udzielają wskazówek związanych z projektowaniem takich sieci komputerowych – sprawdź już teraz!

Czym jest wirtualne środowisko pracy?

W ogromnym skrócie, jest to wirtualny komputer tworzony przez oprogramowanie, które emuluje go i uruchamia na serwerze wewnątrz firmowej sieci komputerowej. Da się na nim zainstalować dowolny system operacyjny wraz z aplikacjami oraz wydzielić dedykowane pulpity dla poszczególnych użytkowników. Pracownik może korzystać z tego środowiska pracy z każdego miejsca na świecie – potrzebuje jedynie własnego PC-ta oraz dostępu do internetu. Wystarczy zalogować się do niego poprzez specjalny program lub z poziomu przeglądarki internetowej. W ten sposób zatrudnione osoby uzyskują dostęp m.in. do firmowego oprogramowania oraz wewnętrznej sieci komputerowej, a więc i gromadzonych w niej danych.

Choć jest to zdalne narzędzie, korzysta się z niego tak samo, jak z klasycznego komputera:

  • użytkownik używa myszki i klawiatury (komendy z tych urządzeń są wysyłane na serwer),
  • na ekranie wyświetlany jest obraz przekazywany w czasie rzeczywistym z wirtualnej maszyny (streaming),
  • postęp pracy zapisuje się automatycznie po wylogowaniu.

Jeśli proces projektowania tego środowiska został wykonany prawidłowo, jest ono zarówno proste w obsłudze, jak i bardzo bezpieczne.

Wdrożenie wirtualnego środowiska pracy w firmie – jakie są korzyści?

W przypadku klasycznego rozwiązania pracownicy zdalni otrzymują służbowy sprzęt komputerowy z zainstalowanym oprogramowaniem. Do firmowych serwerów logują się poprzez sieć VPN, uzyskując tym samym dostęp do danych. Obecnie obserwujemy trend odchodzenia od projektowania takiej infrastruktury IT, gdyż wykorzystywanie wirtualnego środowiska pracy niesie za sobą znacznie więcej korzyści.

Jak wyjaśniają specjaliści naszej firmy, BSS, do najważniejszych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć:

  • wysoki poziom bezpieczeństwa – zamiast wysyłać dane przez internet do komputerów użytkowników, co wiąże się z dużym ryzykiem wycieku informacji, pozostają one w wewnętrznej sieci komputerowej przedsiębiorstwa
  • centralizację zasobów sprzętowych – efektywniejsze zarządzanie urządzeniami, w tym ich konfigurowanie, aktualizowanie oraz modernizowanie,
  • łatwiejsze i, co za tym idzie, tańsze optymalizowanie infrastruktury IT oraz wirtualnego środowiska pracy pod kątem zmieniających się potrzeb.

Projektowanie infrastruktury IT pod wirtualne środowisko pracy – o czym należy pamiętać?

Na koniec ważna wskazówka specjalistów naszej firmy związana z przygotowaniami do uruchomienia wirtualnego środowiska pracy. Oczywiście wybór odpowiedniego oprogramowania to podstawa, jednak równie istotne jest odpowiednio zrealizowane projektowanie sieci komputerowych wewnętrznych – wykorzystywanych w przedsiębiorstwie.

Należy brać pod uwagę m.in. ewentualny wzrost liczby pracowników czy rosnące potrzeby w zakresie przetwarzania danych. W efekcie infrastruktura IT musi być skalowalna, co umożliwi w przyszłości zwiększanie jej zasobów bez konieczności fizycznej ingerencji w strukturę. Ta sama zasada dotyczy przepustowości danych – ograniczenie występowania tzw. wąskich gardeł.

Skontaktuj się z BSS, aby uzyskać więcej informacji na temat wirtualnych środowisk pracy!

Jeśli zainteresowała Cię ta technologia i chcesz poznać więcej szczegółów związanych z wirtualnymi środowiskami pracy, skontaktuj się z nami. Mając ogromne doświadczenie w branży IT, doradzimy Ci w wyborze najlepszych rozwiązań i zajmiemy się projektowaniem sieci komputerowej dopasowanej do potrzeb. Już dziś nawiąż współpracę z Business Systems Solutions, aby zacząć dynamicznie rozwijać swój biznes!