Szukaj

Najważniejsze trendy IT w 2023 roku
30.04.2023

Pomimo trudnych czasów przedsiębiorstwa nadal inwestują ogromne pieniądze w rozwój nowoczesnych technologii. W pewnym sensie stanowią one odpowiedź na kryzys, gdyż w wielu przypadkach pozwalają zwiększać wydajność pracy przy jednoczesnym ograniczaniu wynikających z niej kosztów. Obecnie najwięcej uwagi poświęca się kwestiom związanym z cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją oraz chmurą obliczeniową. W artykule opisują je specjaliści naszej firmy – BSS i wymieniają dwa inne ciekawe trendy IT w 2023 roku. Sprawdź, w jakie obszary biznesu warto inwestować!

5 godnych uwagi trendów IT w roku 2023

Rozwój nowoczesnych technologii w dużej mierze podyktowany jest forsowaniem koncepcji Przemysłu 4.0. Wyzwanie stanowi także przetwarzanie coraz większej liczby danych. Ponieważ wiąże się to z ogromnymi kosztami, przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z rozwiązania alternatywnego dla własnych serwerów, jakim jest chmura obliczeniowa. Ta technologia IT jest trendem od wielu lat. Korzystanie z niej wymusza coraz większy nacisk na cyberbezpieczeństwo, a więc stosowanie rozwiązań zmniejszających podatność systemów informatycznych na ataki.

Jednak, jak podkreślają specjaliści firmy BSS, rok 2023 przynosi także pewne nowe trendy w IT, z których najważniejsze to:

  • sztuczna inteligencja,
  • platformy low-code oraz no-code,
  • technologie komunikacji bezprzewodowej.

Chmura obliczeniowa

Utrzymywanie własnych serwerów w firmie oznacza konieczność posiadania dużej wolnej przestrzeni. Do tego serwerownie muszą mieć wydajny system chłodzenia oraz nowoczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe i związane z cyberbezpieczeństwem. Jednocześnie rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową komputerów i pojemność nośników danych wymagają stałego unowocześniania sprzętu. Pod tym kątem korzystanie z chmury obliczeniowej jest tańsze i wygodniejsze. Wynika to m.in. ze skalowalności jej zasobów oraz uwolnienia się od kosztów utrzymania własnego serwera.

Rosnący nacisk na cyberbezpieczeństwo

Wspomniane zabezpieczenia stosowane w chmurach obliczeniowych to nie jedyne kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Ważne jest bowiem zarówno wdrażanie technologii chroniących systemy IT przed atakami, jak i szkolenie pracowników w tym zakresie.

Przedsiębiorcy kładą duży nacisk na zwiększanie świadomości kadry pracowniczej w zakresie przestępczości internetowej. Uczą, jak ograniczać ryzyko wystąpienia ataków, rozpoznawać je oraz reagować na zagrożenia. Szkolenia związane z cyberbezpieczeństwem mają na celu m.in. zapewnienie ciągłości pracy chmur obliczeniowych i innych systemów IT.

„Zaprzęganie” do pracy sztucznej inteligencji

Pierwszy kwartał roku 2023 zdominowały testy wykorzystania AI w różnych procesach biznesowych. Zainteresowanie sztuczną inteligencją rośnie w niezwykłym tempie. W połączeniu z technologią chmury obliczeniowej daje ona firmom ogromne perspektywy rozwoju, a przy tym może zadbać o poprawę cyberbezpieczeństwa.

Wykorzystanie platform low-code oraz no-code

Są to narzędzia umożliwiające tworzenie oprogramowania na zasadzie podobnej do budowania z klocków. Wykorzystuje się do tego gotowe moduły, które można łączyć bez konieczności programowania. Rozwój tego trendu wynika z pogłębiającego się deficytu specjalistów IT na rynku pracy. Co ważne, przygotowywaniem prostego oprogramowania do instalacji np. w chmurze obliczeniowej coraz częściej zajmuje się sztuczna inteligencja.

Inwestowanie w technologie komunikacji bezprzewodowej

Wszystko wskazuje na to, że rok 2023 będzie także okresem dywersyfikacji technologii komunikacji bezprzewodowej. Wymusza to zarówno korzystanie z chmury obliczeniowej, jak i nacisk na cyberbezpieczeństwo. Prawdopodobnie firmy przestaną skupiać się tylko na jednym rozwiązaniu, np. LTE. Już teraz obserwujemy wdrażanie różnych technologii jednocześnie, w tym m.in. 5G oraz Wi-Fi 6 czy nawet 7.

Rozwijaj systemy informatyczne przy wsparciu firmy BSS!

Planujesz inwestycje związane z wdrożeniem nowoczesnych technologii lub dotyczące sztucznej inteligencji? A może potrzebujesz solidnych administratorów systemów IT? W każdym z tych przypadków skontaktuj się z nami – w BSS świadczymy profesjonalne usługi informatyczne. Proponujemy m.in. rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa, chmury obliczeniowej i sieci.