Szukaj

Active Directory – wszystko, co musisz wiedzieć o tej usłudze
31.01.2023

Sercem infrastruktury informatycznej przedsiębiorstw są serwery, zarówno te utrzymywane na terenie przedsiębiorstwa, jak i np. chmurowe. Niezależnie od ich formy, zarządzanie nimi wiąże się z wykorzystywaniem m.in. specjalnych usług dostępnych w ramach systemu operacyjnego. Jedną z ważniejszych jest Active Directory obecna na najpopularniejszym oprogramowaniu serwerowym, jakim jest Windows Server. W artykule specjaliści naszej firmy BSS wyjaśniają, co to jest oraz dlaczego warto korzystać z tego narzędzia – zapraszamy do lektury!

Active Directory – co to jest i do czego służy?

W skrócie jest to narzędzie przeznaczone dla administratorów sieci firmowej, które umożliwia konfigurowanie działających w niej urządzeń i zarządzanie dostępem do nich. Aby dokładniej wyjaśnić, co to jest usługa Active Directory, najlepiej posłużyć się prostym przykładem. Załóżmy, że na serwerze znajduje się dysk z wrażliwymi danymi, do których dostęp powinna mieć tylko część pracowników firmy. Cel ten można osiągnąć, tworząc w powyższym narzędziu nową domenę i dodając do niej te osoby wraz z konkretnym zasobem sieciowym. Reszta użytkowników systemu informatycznego utraci możliwość logowania się do niej, w efekcie czego znajdujące się tam informacje zostaną zabezpieczone.

Active Directory służy więc do szeroko pojętego nadawania dostępu do zasobów IT, którymi mogą być m.in. dane, urządzenia oraz usługi sieciowe. Co ważne, dzięki niemu administrator sieci uzyskuje także możliwość konfigurowania całej infrastruktury informatycznej, w tym zarządzania jej użytkownikami.

Z jakich elementów składa się usługa Active Directory?

Jak podkreślają specjaliści naszej firmy, na usługę Active Directory składa się kilka oddzielnych elementów. Co to oznacza? Jest podzielona na 5 swego rodzaju modułów, z których każdy ma inne przeznaczenie. Dostępne narzędzia to:

  • Domain Services – umożliwia tworzenie domen, o których wspominaliśmy we wcześniejszym przykładzie, w tym zarządzanie nimi oraz przydzielanie do nich poszczególnych użytkowników,
  • Certificate Services – upraszcza proces cyfrowej certyfikacji programów czy innych zasobów przynależących do sieci,
  • Lightweight Directory Services – jest magazynem danych niezależnym od domen (ponieważ współpracuje z API, daje administratorowi ogromne możliwości w zakresie przygotowania interfejsu udzielającego dostępu do zmagazynowanych informacji),
  • Federation Services – służy do zakładania oraz konfigurowania kont użytkowników, pozwalając na ich uwierzytelnianie w poszczególnych usługach uruchomionych w ramach Active Directory,
  • Rights Management Services – rozbudowany zestaw narzędzi do administrowania prawami poszczególnych osób korzystających z systemu informatycznego.

Jakie są korzyści z wykorzystywania narzędzi Active Directory?

Jedną z najważniejszych zalet użytkowania tych usług jest zwiększenie bezpieczeństwa. Pamiętaj, że firmowe sieci informatyczne coraz częściej są celem ataków cyberprzestępców chcących wykraść dane lub utrudnić działanie przedsiębiorstwu. Poprzez Active Directory zmniejszasz takie zagrożenie. Co to oznacza w praktyce? Zwiększasz bezpieczeństwo zasobów sieciowych, udzielając do nich dostępu tylko wiarygodnym osobom. Jednocześnie możesz w prosty sposób certyfikować różne narzędzia.

Jednak, jak podkreślają specjaliści naszej firmy BSS, korzyści z wykorzystywania tych narzędzi jest więcej. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • uproszczenie procesu konfiguracji oraz zarządzania zasobami sieciowymi – administrator realizuje te zadania z jednego miejsca,
  • możliwość wprowadzaniu zmian dla wielu użytkowników lub urządzeń znajdujących się w sieci firmowej jednocześnie,
  • optymalizację kosztów prowadzenia biznesu i jednocześnie usprawnienie jego działania.

Zleć wdrożenie Active Directory specjalistom z naszej firmy BSS!

Teraz już wiesz, co to za usługa i dlaczego opłaca się z niej korzystać. Jeśli do tej pory unikałeś jej używania, czas najwyższy to zmienić, w czym pomoże Ci nasza firma Business Systems Solutions! W ramach oferowanego wsparcia IT dla przedsiębiorstw zajmujemy się m.in. wdrażaniem systemów informatycznych, w tym narzędzi Active Directory. Uruchomimy niezbędne moduły i zajmiemy się ich profesjonalną konfiguracją. Zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się z ofertą!