Prowadzenie przedsiębiorstwa zwykle wiąże się z wykorzystywaniem różnych systemów informatycznych i przetwarzaniem dużej ilości informacji. To z kolei wymusza stosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo danych, ale, wbrew pozorom, nie tylko w zakresie działalności cyberprzestępców. Należy bowiem liczyć się z ryzykiem ich utraty z innych przyczyn, jak np. awaria dysku twardego. Aby zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia takiego zdarzenia, należy regularnie wykonywać kopie zapasowe. W artykule specjaliści naszej firmy BSS wyjaśniają, jakie są rodzaje backupu i dlaczego warto go mieć, a do tego przedstawiają najlepsze związane z nim praktyki – sprawdź już teraz!
W jakim celu warto robić kopię zapasową danych w firmie?
Powodów, dla których warto korzystać z narzędzi do tworzenia backupu, jest wiele. Kopia zapasowa danych pozwoli odzyskać je niezależnie od tego, co będzie powodem ich utraty. Wielu przedsiębiorców często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże jest ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia. Informacje przechowywane na komputerach czy serwerach w firmie mogą zostać utracone bezpowrotnie m.in. z powodu:
- uszkodzenia dysku twardego, wynikającego np. z jego naturalnego zużycia lub przepięcia w sieci elektrycznej,
- przypadkowego skasowania danych przez pracowników – zdarzają się nawet sytuacje, że zatrudniona osoba celowo usuwa pliki, działając na szkodę przedsiębiorstwa,
- pożaru lub zalania.
Nierzadko powyższe sytuacje prowadzą do utraty informacji kluczowych dla działania biznesu, np. faktur czy elektronicznych dokumentów urzędowych. O tym, jak ważny jest backup danych w firmie, świadczą m.in. badania prowadzone przez różne instytucje. Jedno z nich pokazało, że ponad 90% przedsiębiorstw, które utraciły cenne informacje bez możliwości ich przywrócenia z kopii zapasowej, upadło przed upływem roku od zdarzenia!
Backup danych w firmie – co warto o nim wiedzieć?
W dzisiejszych czasach proces tworzenia backupu może być w zasadzie całkowicie zautomatyzowany. Wystarczy tylko zainstalować w firmie odpowiedni program, który będzie to robił zgodnie z ustalonym harmonogramem, bez konieczności ingerencji użytkownika. Zanim jednak wdrożysz takie oprogramowanie, powinieneś poznać podstawowe rodzaje kopii zapasowych danych, gdyż musisz zdecydować się na jeden z nich. Do wyboru masz opcję:
- pełną – kopiowane są wszystkie pliki (bardzo czasochłonne),
- różnicową – aktualizowane są tylko te dane, które zostały zmienione od momentu wykonania poprzedniego backupu (metoda szybka),
- przyrostową – działa na podobnej zasadzie jak opcja powyższa, ale z tą różnicą, że każda kopia zapasowa, zamiast aktualizować poprzednią, jest zapisywana na nowo.
Gdzie przechowywać kopię zapasową?
Jak informują specjaliści naszej firmy BSS, w tej kwestii najważniejsze jest to, aby kierować się złotą zasadą „3-2-1”. Oznacza ona:
- 3 te same kopie zapasowe w różnych miejscach,
- wykorzystywanie przynajmniej 2 rodzajów nośników,
- trzymanie 1 backupu poza siedzibą firmy.
Kierując się powyższymi wytycznymi, praktycznie do zera eliminujesz ryzyko utraty danych. Możesz przechować je m.in. na dyskach twardych w komputerach i zewnętrznych, pamięciach Flash, płytach czy w chmurze.
Jak przywrócić dane z backupu?
Proces przywracania informacji z kopii zapasowej zwykle jest zautomatyzowany – wystarczy tylko wybrać odpowiednią opcję w oprogramowaniu służącym do jej tworzenia. Zależnie od potrzeb, możesz przywrócić cały backup lub tylko wybrane dane firmy. Oczywiście jeśli tylko chcesz, cały ten proces da się przeprowadzić ręcznie. Wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy informatycznej oraz przede wszystkim czasu, jednak w niektórych sytuacjach jest to niezbędne.
Chroń dane swojej firmy – zacznij korzystać z narzędzi do tworzenia backupu!
Wbrew pozorom wdrożenie i skonfigurowanie narzędzi do tworzenia backupu jest procesem stosunkowo szybkim oraz relatywnie niedrogim. Ważne, abyś zadanie to zostawił w rękach specjalistów, dlatego w tym celu najlepiej już dziś skorzystaj z usług naszej firmy – BSS. Wdrożymy nowoczesne oprogramowanie do kopii zapasowych danych i zajmiemy się innymi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem systemów IT.