Szukaj

Disaster Recovery Plan – jak zachować ciągłość pracy aplikacji w obliczu awarii?
3.11.2022

Większość przedsiębiorców ma pełną świadomość konieczności ochrony danych przechowywanych i przetwarzanych na serwerach. Jednak okazuje się, że spora część z nich bagatelizuje kwestię skutków potencjalnych awarii systemów IT, a te mogą być wyjątkowo nieprzyjemne. Doskonale wiedzą o tym specjaliści zajmujący się kompleksową obsługą informatyczną firm. Jednym z ich zadań jest przygotowanie strategii radzenia sobie z takimi kryzysowymi sytuacjami, powszechnie określanej mianem Disaster Recovery Plan (DRP). Z artykułu dowiesz się, czym jest oraz poznasz procedurę jej opracowywania – zapraszamy do lektury!

Co kryje się pod pojęciem Disaster Recovery Plan?

Pojęcie to, pochodzące z języka angielskiego, oznacza dosłownie „plan odzyskiwania po awarii”. Disaster Recovery Plan jest precyzyjnie opracowaną strategią radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi związanymi z działaniem systemów IT. Zagrożeniem dla infrastruktury informatycznej firm są zarówno ataki hakerów, jak i m.in.:

  • awarie sprzętowe lub programowe,
  • działania sabotażowe nierzetelnych pracowników,
  • wyłączenia sieci energetycznej.

Każde z powyższych zdarzeń stwarza ryzyko utraty danych lub dłuższego przestoju w pracy. Wystąpienie takiej sytuacji naraża przedsiębiorstwo na straty finansowe, a w niektórych przypadkach nawet wizerunkowe. To główny powód, dla którego specjaliści zajmujący się kompleksową obsługą informatyczną firmy powinni opracować strategię DRP.

Co wchodzi w skład Disaster Recovery Plan?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem wchodzącym w skład Disaster Recovery Plan jest strategia radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Wyszczególnione są w niej działania, które osoby odpowiedzialne za kompleksową obsługę informatyczną firmy powinny podjąć, np. w razie wystąpienia awarii sprzętu czy ataku hakerów. Celem jest złagodzenie ich skutków, a więc zarówno ochrona danych, jak i możliwie najszybsze przywrócenie infrastruktury IT do pełnej sprawności. Bardzo istotne jest także powołanie zespołu pracowników, którzy w razie wystąpienia kryzysowej sytuacji będą odpowiedzialni za realizację założeń DRP.

Jednak należy mieć świadomość, że przedsiębiorstwa realizują odmienne procesy biznesowe, co oznacza, że różne są także czyhające na nie zagrożenia. Z tego powodu Disaster Recovery Plan jest opracowywany indywidualnie.

Powinni zająć się tym specjaliści, którzy np. w ramach outsourcingu świadczą usługi kompleksowej obsługi systemów informatycznych firm. Przygotowanie dobrej strategii DRP wiąże się m.in. z:

  • określeniem krytycznych obszarów infrastruktury IT,
  • ustaleniem zagrożeń i oceną ryzyka ich wystąpienia,
  • wdrożeniem narzędzi do kopii zapasowych.

Krytyczne obszary infrastruktury IT firmy

Celem tej analizy jest ustalenie, które elementy infrastruktury informatycznej są kluczowe dla zachowania ciągłości pracy w firmie. W razie wystąpienia zagrożeń Disaster Recovery Plan powinien skupiać się na ich naprawie lub ochronie przed wyłączeniem.

Ocena zagrożeń i ryzyka ich wystąpienia

Strategie DRP opracowuje się pod kątem konkretnych zdarzeń awaryjnych, dlatego na początek należy je określić i ocenić ryzyko wystąpienia każdego z nich. Oprócz tego przed przygotowaniem Disaster Recovery Plan warto ustalić następujące wskaźniki:

  • RPO – określa orientacyjny okres, przez który przedsiębiorstwo może w miarę sprawnie działać po wystąpieniu sytuacji kryzysowej,
  • RTO – akceptowalny czas, w jakim problem powinien zostać usunięty,
  • MDL – maksymalna dopuszczalna ilość utraconych danych.

Tworzenie kopii zapasowych

Każda profesjonalna firma zajmująca się kompleksową obsługą informatyczną przedsiębiorstw, powinna wdrożyć narzędzia do tworzenia kopii zapasowych. Jest to istotny, prewencyjny element strategii Disaster Recovery Plan, gdyż zmniejsza ryzyko utraty lub uszkodzenia danych w wyniku awarii systemu IT.

Zleć opracowanie Disaster Recovery Plan specjalistom firmy BSS!

Jeśli prowadzisz biznes i sprawność infrastruktury IT jest kluczowa dla jego funkcjonowania, powinieneś wdrożyć strategię DRP. Jej przygotowanie zostaw w rękach specjalistów z Business System Solutions! Realizowana przez nas kompleksowa obsługa informatyczna firm obejmuje m.in. opracowanie Disaster Recovery Plan. Zajmiemy się także innymi obszarami utrzymania systemów IT w Twoim przedsiębiorstwie – zapraszamy do kontaktu!