Sercem każdej infrastruktury informatycznej jest serwerownia. Przeznaczone na nią pomieszczenie powinno być obszerne, bo musi zmieścić zarówno cały osprzęt, jak i systemy bezpieczeństwa oraz wentylacji. Zorganizowanie takiej przestrzeni wymaga skrupulatnego planowania i jest zadaniem szczególnie trudnym w przypadku małych firm. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad – sprawdź, na co zwrócić uwagę na etapie planowania zakupu serwerów.
Serwerownia – czym jest i co się w niej znajduje?
Aby wyjaśnić, czym są serwerownie, należy zacząć od zdefiniowania serwera. To wyspecjalizowany komputer, który w każdej firmie, zarówno małej, jak i dużej, stanowi serce infrastruktury informatycznej. Jego głównym zadaniem jest pośredniczenie w przekazywaniu danych, ale może także np. obsługiwać pocztę elektroniczną, centralę telefoniczną czy służyć do utrzymania stron www. Na tle klasycznego sprzętu komputerowego wyróżnia się m.in.:
- wielordzeniowymi procesorami, które mogą jednocześnie wykonywać mnóstwo operacji,
- bardzo dużą ilością pamięci RAM,
- ogromną przestrzenią dyskową na dane.
Z kolei serwerownia jest w firmie „miejscem pracy” serwerów. Ponieważ komputery te są mocno obciążone, do sprawnego funkcjonowania muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Podstawę stanowi więc wydajny system wentylacyjny oraz klimatyzacja.
Oprócz tego przeznaczone dla takiego sprzętu pomieszczenie powinno być wyposażone w:
- instalację przeciwpożarową,
- rządzenia do monitoringu oraz alarmowe,
- system kontroli dostępu, który uniemożliwia wejście do środka osobom postronnym.
To właśnie z powyższych powodów zorganizowanie takiej przestrzeni w małym przedsiębiorstwie często stanowi spore wyzwanie.
Organizacja serwerowni w małej firmie – kilka cennych wskazówek
Zanim w ogóle w małej firmie powstanie serwerownia, przedsiębiorca musi określić swoje potrzeby w zakresie wykorzystania serwera. Na tej podstawie dobiera się komputery oraz cały współpracujący z nimi osprzęt. Na etapie projektowania (https://bss.com.pl/usluga/wdrazanie-konfiguracja-rozwiazan-sieciowych-i-sprzetowych/) trzeba także brać pod uwagę przyszłość, a więc ewentualną konieczność rozbudowy infrastruktury IT.
Organizując serwerownię, skup się przede wszystkim na:
- możliwościach technicznych serwera – powinien mieć wolne gniazda na dodatkowe procesory, kości pamięci RAM oraz dyski twarde,
- wielkości szafy rack – w niej zamocowany jest cały osprzęt i należy zadbać o to, aby po montażu wszystkiego zostało trochę miejsca na rozbudowę (w przypadku małych firm dobrym rozwiązaniem są płytsze szafy, ale wybierając je, upewnij się, czy pomieszczą wszystkie urządzenia),
- wyborze zasilaczy UPS o odpowiedniej mocy – w razie zaniku zasilania z sieci muszą być zdolne dostarczać urządzeniom serwerowym prąd na tyle długo, aby mogły się prawidłowo wyłączyć,
- wydajności systemu wentylacji i klimatyzacji – aby zapewnić serwerom optymalne warunki pracy
Serwery zdalne to najlepsze rozwiązanie dla małych firm!
Wszystkie wymienione wyżej wymogi dotyczące serwerowni sprawiają, że w przypadku małych firm ich budowa i utrzymanie często są nieopłacalne. Nierzadko pojawia się też poważne ograniczenie w postaci braku wystarczającej ilości miejsca na zorganizowanie pomieszczenia. Jednak w takiej sytuacji istnieje godna uwagi alternatywa – wynajem serwera.
To usługa, w ramach której komputery i cały związany z nimi osprzęt są utrzymywane w budynkach przedsiębiorstwa zewnętrznego. Usługobiorca uzyskuje zdalny dostęp do nich za pośrednictwem bezpiecznej sieci VPN. Wszystko to w ramach niskiej i stałej opłaty abonamentowej, co ułatwia planowanie budżetu w małej firmie i przyczynia się do optymalizacji kosztów.
Inwestujesz w serwery? Skorzystaj ze wsparcia firmy BSS!
Niezależnie od tego, czy chcesz zorganizować własną serwerownię, czy wynajmować serwery, wszystkie decyzje powinieneś podejmować przy wsparciu informatyków. Specjaliści z Business Systems Solutions (https://bss.com.pl/) zapewnią Ci kompleksową i fachową pomoc w tym zakresie – skontaktuj się już dziś! Zaproponują odpowiednie rozwiązania informatyczne, biorąc pod uwagę potrzeby Twojej małej firmy. Zajmą się także opieką nad systemami w ramach outsourcingu IT! Współpracując z nami, zyskasz większe możliwości rozwoju biznesu!