Firmy pracujące z ogromną ilością danych i wykorzystujące dużo oprogramowania muszą inwestować w rozbudowane systemy informatyczne. Sercem każdej takiej infrastruktury IT jest serwer i obecnie coraz częściej przedsiębiorstwa przechodzą z klasycznego rozwiązania fizycznego na chmurowe. Procesy zarządzania tym narzędziem powinni realizować fachowcy, ale podstawą zawsze jest przygotowanie odpowiedniej strategii działania. W artykule specjaliści naszej firmy – BSS, podpowiadają, jakie czynniki w tym zakresie należy brać pod uwagę – poznaj najnowsze trendy!
Dlaczego infrastruktura IT w firmach jest coraz częściej oparta o serwery w chmurze?
Na początek kilka słów w temacie modelu nowoczesnej infrastruktury IT. Jeszcze do niedawna większość firm utrzymywała ją na urządzeniach fizycznych, czyli wyspecjalizowanych komputerach. Niestety, wiązało się to z licznymi niedogodnościami. Profesjonalne serwery są drogie, a ich utrzymanie nie ogranicza się jedynie do serwisowania, rozbudowy czy zakupu oprogramowania. Poważnym wyzwaniem jest zarządzanie serwerownią – to ogromne pomieszczenie, które musi mieć wydajny system chłodzenia i nowoczesne zabezpieczenia PPOŻ.
Rozwiązania chmurowe eliminują wszystkie te problemy, co czyni je coraz popularniejszymi. Najważniejsze zalety serwera w chmurze to:
- elastyczność (skalowalność zasobów sprzętowych),
- wygodny dostęp z każdego miejsca i urządzenia,
- oszczędność pieniędzy – sprzęt utrzymuje firma zewnętrzna, a korzystający z niego usługobiorca płaci tylko za faktycznie zużywane zasoby.
Jak podkreślają specjaliści naszej firmy, przedsiębiorstwa często korzystają dziś z wielu rozwiązań chmurowych jednocześnie. W efekcie zarządzanie infrastrukturą IT o tak rozbudowanym charakterze wymaga opracowania dobrze przemyślanej strategii.
Jakie są trendy w zarządzaniu infrastrukturą IT stworzoną z usług w chmurze?
Czynnikiem kluczowym, jaki biorą pod uwagę wszyscy przedsiębiorcy w zakresie zarządzania infrastrukturą IT, jest optymalizacja kosztów. Wymaga to odpowiedniego doboru zarówno rozwiązań chmurowych, jak i metod rozliczeniowych gwarantujących przejrzystość wydatków. Równie istotna jest ochrona danych, co z kolei oznacza konieczność opracowania i wdrożenia procedur bezpieczeństwa. Warto w tym zakresie skorzystać ze wsparcia doświadczonych specjalistów, dlatego zachęcamy do kontaktu z Business Systems Solutions – mamy ogromne doświadczenie w obsłudze systemów informatycznych.
Do innych ważnych trendów związanych z administrowaniem infrastrukturą IT należy zaliczyć:
- analizowanie wydajności działania poszczególnych rozwiązań chmurowych i opłacalności ich stosowania,
- skuteczne zarządzanie dostawami usług w chmurze,
- dążenie do osiągnięcia możliwie najwyższej automatyzacji w zakresie realizacji kluczowych procesów biznesowych,
- skrupulatną konfigurację poszczególnych systemów informatycznych – powinny być proste w obsłudze i odpowiednio ze sobą połączone.
Zarządzanie infrastrukturą IT – jak zadbać o bezpieczeństwo?
W dobie wirtualizacji serwerów kwestie związane z ich zabezpieczaniem są wyjątkowo istotne. Stanowią one kluczowy element strategii zarządzania infrastrukturą IT, w której należy zawrzeć m.in.:
- regularne aktualizowanie oprogramowania,
- stosowanie profesjonalnych programów antywirusowych,
- stałe monitorowanie sieci,
- przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa,
- opracowanie polityki kontroli dostępu do zasobów serwerowych – podział użytkowników na grupy, wdrożenie haseł itp.
Opiekę nad infrastrukturą IT przekaż w ręce profesjonalistów – postaw na outsourcing usługi!
Choć opiekę nad serwerami możesz powierzyć własnym pracownikom, niestety wiąże się to z dużymi kosztami. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw przechodzi na outsourcing, korzystając z pomocy zewnętrznej firmy, która zajmuje się zarządzaniem infrastrukturą IT. Taką usługę świadczymy w Business Systems Solutions – skontaktuj się z nami i poznaj ofertę już dziś. Zapewniamy kompleksowe wsparcie zarówno w zakresie administracji rozwiązaniami informatycznymi, jak i ich wdrażaniu, zabezpieczaniu oraz konfigurowaniu!