Możliwości rozwoju firm są dziś w dużej mierze uzależnione od nowoczesności wykorzystywanych przez nie narzędzi. Istotną rolę w usprawnianiu pracy, zwiększaniu konkurencyjności na rynku oraz optymalizacji kosztów odgrywają m.in. programy komputerowe. Często przedsiębiorstwa korzystają z wielu ich rodzajów, które działają niezależnie od siebie, co rodzi różne problemy komunikacyjne. W takich przypadkach z pomocą przychodzi integracja oprogramowania, o której więcej dowiesz się z artykułu. Sprawdź, czym jest, jakie przynosi korzyści oraz na co zwrócić uwagę przed jej wykonaniem – zapraszamy do lektury!
Co kryje się pod pojęciem integracji oprogramowania?
Jeśli zatrudniasz wiele osób, które pracują w różnych zespołach, zapewne od czasu do czasu organizujesz dla nich wydarzenia związane z integracją. Cel jest w tym przypadku oczywisty – zacieśnianie kontaktów poprzez zapewnienie warunków do lepszego poznania się. Ma to pozytywny wpływ na morale pracowników, ale przede wszystkim usprawnia współpracę pomiędzy nimi, co przekłada się na wyższą wydajność działania przedsiębiorstwa. Dlaczego o tym wspominamy? Jak wyjaśniają specjaliści naszej firmy, Business Systems Solutions, podobny efekt osiąga się, gdy działania integracyjne dotyczą oprogramowania.
Jest to proces, który ma na celu usprawnienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi narzędziami IT wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie. Może on dotyczyć dwóch lub większej liczby programów. Po jego zakończeniu działają one w ramach jednego, spójnego systemu, co pozwala m.in. na swobodną wymianę danych.
Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem procesu integracji oprogramowania?
Przeprowadzenie tego procesu najlepiej zleć specjalistom mającym wieloletnie doświadczenie w takich pracach. W tym celu zgłoś się do naszej firmy BSS – przeanalizujemy Twoje potrzeby w zakresie integracji oprogramowania, opracujemy strategię działań i zajmiemy się jej realizacją. Przed przystąpieniem do pracy określamy m.in.:
- rodzaj procesu – może być pośredni (zastosowanie gotowych, zewnętrznych narzędzi IT) lub bezpośredni (system tworzony od podstaw na indywidualne zamówienie),
- skalę niezbędnych do wykonania prac – analizujemy m.in. ilość programów wykorzystywanych w przedsiębiorstwie oraz danych przetwarzanych każdego dnia,
- posób połączenia oprogramowania,
- formę komunikacji w systemie po zakończeniu integracji.
Jakie korzyści przynosi firmom integracja oprogramowania?
To, jakie konkretnie korzyści przyniesie przedsiębiorstwu to rozwiązanie, uzależnione jest od jego potrzeb oraz realizowanych w nim procesów biznesowych. Jednak integracja oprogramowania zawsze gwarantuje:
- eliminację czynności powtarzalnych, żmudnych dla pracownika, które często zabierają dużo czasu (automatyzacja działań),
- lepszą współpracę między różnymi zespołami w firmie, wykorzystującymi odmienne programy,
- usprawnienie komunikacji wewnętrznej, przede wszystkim w zakresie przepływu danych,
- optymalizację kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa.
Jak podkreślają specjaliści naszej firmy, wszystko to przekłada się na podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstwa. Efektywniejsza praca to m.in. lepsza jakość obsługi klienta, która z kolei przyczynia się do poprawy wizerunku marki. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach koszt integracji zazwyczaj jest dużo niższy od wydatków, jakie poniesiesz, chcąc kupić nowe oprogramowanie. Usługa ta jest bowiem coraz popularniejsza, co przekłada się na spadające ceny jej realizacji.
Zleć integrację oprogramowania specjalistom z BSS!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat tego procesu – płynących z niego korzyści i sposobów realizacji – skontaktuj się z naszym doradcą! W Business Systems Solutions pracują wyłącznie doświadczeni specjaliści z branży IT. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania oraz przygotujemy dopasowaną do potrzeb ofertę integracji oprogramowania. Gdy ją zaakceptujesz, zabierzemy się do pracy, przygotowując strategię stworzenia spójnego systemu, łączącego wszystkie programy wykorzystywane w firmie. Z naszą pomocą zyskasz nowe możliwości w zakresie rozwoju swojego biznesu!